W wyczynowym sporcie, w szczególności w dyscyplinach siłowych, wytrzymałościowych i sztukach walki, wydolność fizyczna organizmu, a także jego siła i wytrzymałość mają kluczowe znaczenie. Każdy trener wie, że poza ćwiczeniami i treningiem, aby to osiągnąć, potrzebna jest zbilansowana dieta i suplementacja. Czasy nielegalnych sterydów i innych niebezpiecznych produktów się już dawno zakończyły, a ich miejsce zajęły suplementy – dozwolone, ogólnodostępne i bezpieczne dla zdrowia produkty, które w połączeniu z treningiem dają świetne rezultaty. A jeśli interesuje Cię odchudzanie, ten artykuł również jest dla Ciebie.

Każdy rodzaj odżywki ma inne działanie, bardzo często te działania uzupełniają się, dlatego wiedza o nich jest tak istotna – dzięki temu wiemy, jak dany produkt zadziała na nasz organizm i z czym najlepiej go łączyć.

Kreatyna – z pewnością najważniejszy i najpopularniejszy sportowy środek ostatnich lat. Jej działanie w gruncie rzeczy jest bardzo proste – bierze ona udział w syntezie w organizmie adenozyno – trójfosforanu (ATP), który jest głównym przekaźnikiem energii. Substancja ta dociera do komórek mięśniowych, dając im siłę, wytrzymałość i zwiększoną masę. Najpopularniejszą formą kreatyny jest monohydrat (monowodzian), działa szybko i jest tani. Znane są również wyższe chemicznie formy kreatyny, takie jak jabłczan (połączenie z kwasem jabłkowym – TCM ), etyl estrowy czy cholorowodorek. Typy te są mocniejsze, lepiej przyswajalne i dzięki temu wymagają mniejszych dawek. Nowością jest też kreatyna mikronizowana (micro mesh), która swą zwiększoną skuteczność zawdzięcza niezwykle rozdrobnionej formie.

Białko – białka, czyli inaczej proteiny, to główny budulec mięśni. Konieczność ich wzmożonego dostarczania do organizmu przez sportowców jest bezdyskusyjna. Podstawową funkcją białek są procesy anaboliczne – czyli procesy rozbudowy tkanki mięśniowej. Bez protein nasze mięśnie nie zwiększą swej objętości, a nawet mogą ją utracić. Odżywki białkowe często pełnią też rolę kontroli masy ciała, przy ustalaniu zbilansowanej diety. Najpopularniejszym typem odżywki białkowej jest serwatka mleka, występująca jako koncentrat, izolat lub hydroizolat. Jest niedroga i dobrze przyswajalna przez ludzki organizm. Do innych można zaliczyć białko sojowe, wołowe czy białko jaj (albumina).

Węglowodany – lub cukry, dzielą się na proste (np. „tradycyjny” cukier spotykany w każdym domu) oraz złożone, czyli bardziej wartościowe dla człowieka. Podczas wysiłku, są one spalane jako pierwsze w celu uzyskania energii, dlatego trzeba pamiętać o ich stałym uzupełnianiu. Najlepsze węglowodany występują w kukurydzy (waxy maize) oraz w jęczmieniu (vitargo). Połączenie węglowodanów z proteinami w jednej odżywce jest znane jako gainer lub bulk (w zależności od proporcji) i jest wysokokalorycznym suplementem idealnym dla osób szczupłych, mających szybki metabolizm, do nabrania wagi ciała.

Stacki przedtreningowe – w Polsce znane jako stak przedtreningowy, stanowi mieszankę substancji energetyzujących i pobudzających, niejednokrotnie z dodatkiem kreatyny. Ich najpopularniejszym składnikiem jest l-arginina (głownie alfa ketaglutaran argininy), po której tworzy się efekt znany jako pompa mięśniowa. Polega on na powiększeniu naczyń krwionośnych przy pomocy tlenku azotu (NO) i przez to lepszym ukrwieniu i odżywieniu mięśni. Do innych częstych składników staka należą też cytrulina, beta-alanina, tauryna, kofeina czy geranina (Geranamina, DMAA, 1,3-dimetyloamylamina).

Aminokwasy – są zawarte w białkach, ich działanie jest bardzo obszerne. Biorą udział prawie we wszystkich procesach zachodzących w organizmie. Dla sportowców najważniejsza jest wspierana przez nie regeneracja potreningowa, a także działanie antykataboliczne. Katabolizm to proces rozkładu tkanki mięśniowej pod wpływem intensywnego wysiłku fizycznego. Do najważniejszych aminokwasów należą aminokwasy rozgałęzione (BCAA), czyli l-leucyna, l-izoleucyna oraz l-walina.

Obszerne pole działania suplementów diety jest dla sportowców furtką prowadzącą do osiągania coraz to lepszych wyników. Właściwa suplementacja, połączona ze zróżnicowaną dietą i intensywnym treningiem to w dzisiejszych czasach klucz do sukcesu w dowolnej dyscyplinie.