Gdy światło przechodzi przez wąskie szczeliny lub w otoczeniu brzegów zasłon, występują bardzo wyraźne odstępstwa od prostoliniowości rozchodzenia się światła. W obrazie otrzymanym na ekranie ustawionym w pewnej odległości za szczeliną oświetloną przezpunktowe źródło dostrzec możemy jasny obszar znacznie większych rozmiarów, niż oczekiwać by można na podstawie rozmiarów szczeliny i prostoliniowego rozchodzenia się światła. Grunt oświetlony jest tym szerszy, im szczelina jest węższa.Co więcej na ekranie zaobserwować możemy strukturę polegającą na pojawieniu się (przy oświetleniu światłem jednobarwnym) periodycznie rozłożonych różnic jasności. Zjawisko rozprzestrzeniania się światła oprócz obszar cienia geometrycznego nosi nazwę dyfrakcji, czyli ugięcia światła. Wystąpienie struktury jest rezultateminterferencji, czyli nakładania się wiązek światła. Oba te zjawiska są charakterystyczne dla procesów falowych i stanowią doświadczalną bazę dla falowej teorii światła.
Zjawisko dyfrakcji znajduje swe wytłumaczenie w stosującej się ogólnie do ruchu falowego zasadzie Huygensa. Według niej właściwie każdy punkt środowiska, do którego dochodzi fala, staje się źródłem elementarnej fali kulistej. Powierzchnie tych fal elementarnych nakładają się,tworząc nową powierzchnię falową.
Pogląd o prostym nakładaniu się czołowych elementów fal cząstkowych zastąpił później A. J. Fresnel poglądem o interferencji fal dochodzących do danego punktu przestrzeni ze wszystkich źródeł elementarnych. W ten sposób usunięto poważne trudności, jakie napotykała teoria Huygensa w jej pierwotnej formie.
Wąska szczelina liniowa wydziela z powierzchni fali relatywnie niewielką liczbę źródeł elementarnych, a rezultatem nałożenia się fal przez nie wysianych jest fala o powierzchni czoła zbliżonej do walca, którego osią jest wspomniana szczelina.
Zjawisko interferencji światła w najwyraźniejszej i najprostszej formie można zaobserwować w doświadczeniach T. Younga. Obserwujemy tu wynik nałożenia się jednobarwnych wiązek światła, wychodzących z dwóch wąskich, liniowych, równoległych szczelin, oświetlonych przezliniowe źródło światła.