Często spotykam się z przeświadczeniem, że nie ma nic bardziej stresującego na co dzień niż przeprowadzka. Jest w tym mnóstwo prawdy, zwłaszcza dla kogoś, kto przeprowadza się pierwszy raz i jego doświadczenie jest bardzo małe. I właśnie dla tych ludzi przeznaczam ten poradnik, by zmiana lokum była czynnością precyzyjnie urządzoną i przygotowaną.

Zacznijmy od końca… co zrobisz w pierwszej kolejności po stawieniu się do nowego lokum ? Przy większej przeprowadzce szanse na rozpakowanie i ogarnięcie wszystkiego są raczej marne. Priorytetową według mnie procedurą jest przyszykowanie tak zwanego „bagażu podręcznego”. W środku znajdziemy rzeczy konieczne do przetrwania pierwszego dnia. O ile rzeczy do przenocowania bez problemu odnajdziesz, tak pastę do zębów, żel do mycia czy chociaż szklankę, aby rano spokojnie wypić kawę dobrze jest mieć w konkretnym miejscu. Od razu do głowy przychodzi kolejna wskazówka…

Poopisuj swoje rzeczy! Pakując kartony przyszykuj gruby flamaster i każde pudełko starannie i dokładnie oznaczaj. Jeśli wspomnieliśmy już o pakowaniu to pamiętajmy, aby nie przesadzać z układaniem rzeczy ciężkich do jednego wielkiego pudła. Albumy, płyty z muzyką dobrze jest pakować do mniejszych pojemników, rzeczy lekkie do większych. A co z rzeczami ze szkła ? Dobra firma przeprowadzkowa przeważnie zapewnia pudełka czy materiały do zabezpieczenia naszych przedmiotów. Talerze czy kubki dobrze jest przekładać folią bąbelkową, szmatkami czy dodatkowo starymi czasopismami – zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia do minimum. Podczas pakowania przydadzą nam się również woreczki strunowe na drobne przedmioty, aby nie pakować ich luzem do kartonu.

Rzeczy drobne mamy za sobą, ale co z meblami ? Jeżeli pakujemy się w pojedynkę zostawmy zabezpieczenie naszego mienia dla ekipy przeprowadzkowej. Doświadczeni pracownicy błyskawicznie są w stanie zabezpieczyć nasze meble przed przypadkowymi zarysowaniami. Możemy im w tym pomóc wyciągając ze środka półki itp, czym zoptymalizujemy cały proces przeprowadzki. Telewizory najrozsądniej przewozić w fabrycznych pudełkach, a jeżeli zagubiliśmy, przyda nam się po raz kolejny folia pęcherzykowa. Koce również dobrze sprawdzają się przy zabezpieczaniu wrażliwych rzeczy.

Na koniec kilka porad, które również pomogą nam w organizacji całej przeprowadzki:- pozbądź się zniszczonych rzeczy, przeprowadzka to doskonały moment na takiego typu decyzje,- lodówkę zacznij opróżniać odpowiednio wcześnie przed transportem, nie włączaj zaraz po przywiezieniu,- przetrzyj swoje przedmioty w trakcie pakowania, zmoczona ściereczka powinna wystarczyć,- pakuj się z rodziną – zwłaszcza jeśli pakujesz się na ostatnią chwilę (kolega z zdystansowanym umysłem przyda nam się w tej stresującej chwili :-).

Na temat pakowania można by napisać książkę, a nauczenie się jej zajęło by więcej czasu aniżeli sama przeprowadzka. Spisane tutaj pomysły to tylko rzeczy fundamentalne które czasem ulatują, a które na pewno pomogą w Waszej przeprowadzce.