Wielu młodych ludzi coraz częściej lekceważąco podchodzi do zawarcia związku małżeńskiego nie wiedząc co to właściwie oznacza dla ich przyszłości. Niekiedy twierdzą, że jeśli się nie uda to najwyżej wezmą rozwód za kilka lat. Niestety nie jest to takie łatwe. Spójrzmy co na ten temat mówią przepisy prawne.

Dowody zdrady w sądzie

Kodeks rodzinny mówi o równości obu małżonków zarówno w zakresie praw, jak i obowiązków. Oboje muszą sobie pomagać, być wierni a także zobowiązać się do pożycia małżeńskiego. W przypadku gdy dochodzi do zdrady, a drugi ze współmałżonków wiedział o tym i kontynuuje pożycie to nie będzie mógł powołać się na zdradę jako przyczynę rozpadu małżeństwa. Sąd najczęściej nie da również rozwodu jeśli ucierpieć na tym może dobro wspólnych, małoletnich dzieci. Pamiętać należy również, że sąd zawsze orzeka o winie jednego ze współmałżonków. Jeśli o rozwód wnosi małżonek, który zostaje uznany za winnego z pewnością nie dostanie rozwodu, chyba że zgodę wyrazi druga strona.

Co ciekawe zdradą nie musi być tylko i wyłącznie współżycie seksualne z osobą trzecią. Zdradą może być również stwarzanie pozorów cudzołóstwa lub działania powszechnie uznawane za przekraczające granicę przyzwoitości i obyczajowości. Zdradą może być nawet wyznawanie miłości i pocałunki. Warto jednak pamiętać, że sąd musi mieć niezbite dowody, a o te nie zawsze łatwo. Dlatego coraz więcej ofiar decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych agencji detektywistycznych, które zawodowo trudnią się wykrywaniem zdrad i zbieraniem dowodów.