Bezpieczeństwo teleinformatyczne to w skrócie wszystkie zagadnienia, które dotyczą bezpieczeństwa systemów, bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych oraz wytwarzanie, przechowywanie oraz przetwarzanie i przesyłanie informacji niejawnych.

Informacja niejawna to informacje wymagające ochrony przed nieuprawnionym ujawnieniem. Informacje niejawne definiuje ustawa z dnia 5 sierpnia 2010 roku.

Dlaczego tak strzeżemy tych informacji, co w nich jest takiego, i na co są narażone ?

Przede wszystkim na świecie w związku z globalnym rozwojem internetu dochodzi do coraz większej ilości przestępstw komputerowych. Ich „ofiarami” zwykle są informacje. Coraz więcej osób zna dobrze internet i dlatego przechowywanie, i to prawidłowe staje się ważnym zagadnieniem. Na rynkach światowych rośnie konkurencja i często ma ochotę na nieswoje informacje. Do przestępstw w internecie czasem dochodzi zupełnie przypadkowo, głównie na skutek różnego rodzaju wirusów.

Informacje niejawne chronić trzeba przed ujawnieniem, zniszczeniem, zmianą czy tez modyfikacją, przed dostępem. Ochronę informacji niejawnych w każdej jednostce organizuje kierownik danego działu, i to on odpowiada za bezpieczeństwo teleinformatyczne. To on określa które informacje objęte są klauzulą niejawności, i to on musi znaleźć konfigurację systemu, czy sieci która da informacją ochronę. Aby informacje były bezpieczne musi być stworzona ogólna koncepcja ochrony, muszą być chronione terminale, musi być kontrola dostępu do informacji, muszą być wyznaczone osoby które będą miały do informacji dostęp. Po9nieważ nie ma idealnego i stu procentowego sposobu na zabezpieczenie danych, musi działać i ochrona komputerów, i świadomość pracowników, że dane są jawne. W całym systemie ważni są ludzi, nośniki, bazy danych, systemy, urządzenia zewnętrze terminala i to wszystko musi działać sprawnie by bezpieczeństwo teleinformatyczne było na wysokim poziomie.