Wśród budynków energooszczędnych należy wyróżnić budynek nazwany Pixel Building wybudowany w Melbourne.

Budynek został wzniesiony w miejscu nieistniejącego już browaru o nazwie CUB w Melbourne. Idea była przedmiotem długiej dyskusji i rozważań, których efektem było przygotowanie wielobranżowego projektu. Pixel Building jest obiektem spełniającym ogromne oczekiwania związane z implementacją systemów odzysku wody oraz pasywnego wentylowania budynku. Dom jest z całą pewnością niskoenergochłonny i prośrodowiskowy , a także niemal zero-energetyczny. Całkowite zapotrzebowanie na ogrzewanie jest bilansowane energią generowaną na miejscu, również w większości zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji pokrywane jest energią wytworzoną na miejscu.

Technologie użyte w biurowcu Pixel stanowią jeden z najbardziej nowoczesnych metod uzdatniania wody jaki do tej pory stworzono. Budynek został przystosowany tak, by zapewnić samowystarczalność związaną z zapewnieniem wody. Deszczówka jest magazynowana z ekstensywnego zielonego dachu z trawami i trafia do donic wokół elewacji obiektu. Trzciny , które znajdują się w doniczkach początkowo filtrują wodę. Następnie jest przesyłana do zbiornika zlokalizowanego w piwnicy. W razie potrzeby jest wykorzystywana do nawadniania roślin lub trafia do systemu filtrów , a dalej jako grey water do spłuczek w toaletach. Woda poddana filtracji odwróconej osmozy może być używana jako woda do picia.

Odpady, które nie mogą być poddane oczyszczeniu, są zbierane w miejscu w którym w wyniku fermentacji beztlenowej jest wytwarzany biogaz. Jest on z kolei używany do przygotowania ciepłej wody oraz do chłodzenia budynku. Metody schładzania jest wspomagany przez system przewietrzania nocnego.

Na pewno domy ekologiczne są prośrodowiskowe, przyjazne są również dla użytkowników. Ludzie mieszkający w takich obiektach czują się dużo lepiej.