Kiedy zechcemy zamieścić swoją stronę w katalogu stron, będziemy musieli zacząć od znalezienia go. Na szczęście katalogów nie brakuje, co chwilę pojawia się jakaś nowa baza stron i to wcale nie gorsza od tych, które już istnieją od dawna. Na długiej liście katalogów można znaleźć płatne katalogi, które wymagają wpłacenia konkretnej kwoty, aby móc w ogóle zamieścić w nim swoją stronę. Bez problemu jednak można również trafić na zupełnie darmowy katalog stron i okazuje się, że ten wcale nie jest gorszy.

Dlatego czasem można stwierdzić, że te płatne są troszeczkę bez sensu, a już na pewno wiążą się ze stratą pieniędzy. Zamieszczenie strony w jednym katalogu niewiele daje. Jednak ulokowanie linku do niej w większej ilości katalogów, to już coś w zakresie pozycjonowania i zwiększania popularności strony w sieci. Dlatego warto zamieszczać stronę w tych darmowych. Jeszcze korzystniej wyjdziemy na tym, kiedy będzie to moderowany katalog stron. Jeżeli mamy dobrą stronę, z wartościowa zawartością, to bez problemu w najbliższym czasie ukaże się w owym katalogu i w ten sposób zapełni się jego lista stron. Moderowane też mogą być darmowe. Zresztą najlepiej kiedyś przysiąść do komputera i rozejrzeć się w sieci.

Tak naprawdę wystarczy już tylko wpisać do wyszukiwarki internetowej słowa czy hasło katalog stron, aby wyszukać całe bazy katalogów, tych darmowych i płatnych, zarówno moderowanych jak i nie. Dzięki temu można łatwo trafić na te, których się szuka i do których warto dodać swoją stronę. Jeżeli ktoś ma ochotę na płatne katalogi, nic nie stoi na przeszkodzie, by wydał w ten sposób kilkadziesiąt złotych. Dla tych, którzy wolą zaoszczędzić, najczęściej poleca się dobre i w tym darmowe katalogi. Ale decyzja pozostaje już do indywidualnego podjęcia, gdyż istnieje całkowita dowolność wyboru.