Przepisy w Polsce

Grudzień to pierwszy miesiąc zimy. Jeśli jeszcze nie zdążyłeś wymienić opon na zimowe, warto o tym pomyśleć właśnie teraz – zwłaszcza, jeśli dużo podróżujemy autem. Wprawdzie nie ma obecnie żadnych przepisów, które nakazywały wymianę opon z letnich na zimowe, to jednak rozsądniej będzie zakupić nowe opony jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które mieszkają na wsi lub w małych miasteczkach, gdzie kierowcy muszą długo czekać, aż droga będzie odśnieżona. Wówczas warto wydać trochę pieniędzy na zakup typowych zimowek, bo niestety opony całoroczne nie wystarczą. Wprawdzie w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, to jednak warto zadbać o własne bezpieczeństwo na drodze, a także mieć na uwadze, iż w razie poważnego wypadku, nie posiadanie opon zimowych może działać na naszą niekorzyść. Dodatkowo, zimówki świetnie sprawdzą się dla początkujących kierowców, którzy jeszcze niepewnie czują się „za kółkiem” – zwłaszcza w tak niesprzyjających warunkach.

Koszty opon zimowych

Tymczasem przyjrzyj się średnim kosztom zakupu opon zimowych. Za komplet dobrych zimówek do aut klasy średniej i kompaktów zapłacisz między 1500 a 2000 złotych, podczas gdy ceny opon zimowych do szybkich aut klasy średniej to już wydatek znacznie droższy, bo średnio około 3000 złotych. Natomiast, zimówki do aut klasy SUV to wydatek rzędu 4000 złotych. Cena oczywiście uzależniona jest od firmy, jak również od pory roku, podczas której zdecydujesz się na zakup nowego ogumienia dla Twojego samochodu. Niestety, w okresie jesienno-zimowym te ceny są stosunkowo wysokie, jeśli porównamy je z sezonem wiosenno-letnim, gdy nikt nie myślał o śniegu. Nawet, jeśli chwilowo nie mamy zbyt dużo pieniędzy, aby móc pozwolić sobie na nowe opony, a meteorolodzy właśnie zapowiadają poważne opady śniegu, zawsze można skorzystać z szybkiej pożyczki, jak na przykład na www.wonga.pl .

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon zimowych?

Przede wszystkim, zwróć uwagę na przyczepność, a więc utrzymanie wysokiej elastyczności gumy nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach. Istotna jest także wysokość rzeźby bieżnika, która w czasie zimy powinna być znacznie większa – najlepiej, gdyby zamiast standardowo przyjętych 1,6 mm wynosiła 4 mm. Kolejna kwestia to zdrowy rozsądek – nawet, jeśli posiadasz opony zimowe to nie oznacza to od razu, że będziesz bezpieczny za kółkiem, gdyż musisz poznać jak zachowuje się Twoje auto na nowych oponach. Nie staraj się również oszczędzać na tym i pod żadnym pozorem nie mieszaj swoich starych, letnich opon z nowymi, zimowymi, gdyż może to być naprawdę niebezpieczne, a także jest zabronione, gdy znajdują się one na jednej osi. Poza tym, nie zapomnij o optymalnym wyważeniu opon, gdyż jest to Twoim obowiązkiem. Życzę Ci szerokiej drogi i roztropności w podejmowaniu decyzji dotyczących bezpieczeństwa!

Aleksandra Święcicka